MÖBLER / Stolar & FÃ¥töljer / Stol 13581105

nr 1358 1105

Stol

rokoko

Kondition: slitage

Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.400 kr

måndag 2 november 2020
kl 19:25:50

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Dantestolen
Kraftig fällstol med svängda, kryssade ben, arm- och ryggstöd.